play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    radio SOMEȘ radio SOMEȘ - tradiție și folclor

  • cover play_arrow

    Calator prin Ardeal - Comuna Sanmartin Bihor

  • cover play_arrow

    Calator prin Ardeal - Jibou Jud. Salaj

  • cover play_arrow

    Calator prin Ardeal - Comuna Cernesti Maramures

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - Ardusat-județul Maramureș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - Certeze-județul Satu-Mare

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal-comuna Mireșu Mare-județul Maramureș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal-comuna Letca- județul Sălaj

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - comuna Dumbrăvița - Maramureș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal-comuna Rona de Jos-Maramureș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal-comuna Bistra - Maramureș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Săcălășeni Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -județul Cluj Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Năpradea Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Valea Chioarului Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Remetea Chioarului Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Recea Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Repedea Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -orașul Șomcuta Mare Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Budești Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Rozavlea Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Poienile de sub Munte Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Strâmtura Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Cupșeni Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Ariniș Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Bârsana Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Moisei Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -orașul Ulmeni Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -orașul Șimleul Silvaniei Radio Someș

Sport

Cea de-a XVI-a ediție a Concursului de Cros ,,Memorialul Maria Cioncan” s-a încheiat. Cine sunt câștigătorii

today29/10/2023

Background
share close

Cea de-a XVI-a ediție a Concursului de Cros ,,Memorialul Maria Cioncan” a adunat la start o serie de sportivi și iubitori ai atletismului. Concursul s-a desfășurat sâmbătă, 28 octombrie 2023, în localitatea Maieru. Eforturile depuse de tinerii participanți la toate categoriile concursului au fost răsplătite cu premii, medalii și cupe oferite de organizatorul concursului, Primăria Maieru.

La manifestare a participat și profesorul Mariei Cioncan, Berecsazi Ștefan, care a apreciat concursul ca fiind excepțional și i-a felicitat pe câștigători

Activitățile sportive și festivitatea de premiere au fost conduse de Profesor Paraschiva Borș, campioană națională de junioare în urmă cu mai bine de 40 de ani,câștigătoare a numeroase premii. Cea mai recentă distincție este de Campioană Balcanică la 5000 de m pistă, la Campionatul Balcanic de Atletism Masters în aer liber de la Salonic – Grecia.

De la manifestare nu au lipsit nici tradiționalele sarmale, oferite participanților de comunitatea Maieru.

Podiumul a fost ocupat rând pe rând de copii pasionați de atletism. În a doua parte a festivității au pășit pe podium tinerii legitimați la cluburi sportive din Bistrița-Năsăud, Maramureș și Baia Mare.

Campionul Național la 800 m sală și medaliat cu bronz la 1500 m, Răzvan Toth a primit singurul Premiu Special OPEN 2000.

Premiul pentru cel mai tânăr concurent a fost oferit lui Bodiu Tudor – 4 ani.

Totodată, au fost premiați profesorii care se ocupă de pregătirea micilor atleți.

Lista celor premiați la Cea de-a XVI-a ediție a Concursului de Cros ,,Memorialul Maria Cioncan” arată astfel:

Categoria Clasa a III-a și Clasa a IV-a – 600 m:

Fete:

  • Filip Alessia – Cavnic – Premiul I (antrenor prof. Gheorghe Scurtu)
  • Neamțu Damaris – Cavnic – Premiul II
  • Motil Romina – Cavnic – Premiul III
  • Larionesi Maria – Sângeorz-Băi – Locul IV (antrenor prof. Răzvanță Cristian)
  • Ureche Virginia – Maieru – Locul V
  • Iancu Alexandra – Maieru – Locul VI

Băieți:

  • Trif Tudor – Baia Mare – Premiul I
  • Giurgiu Ștefan – Târgu Lăpuș – Premiul II
  • Persică Bogdan – Leșu – Premiul III
  • Dehelean Ștefan – Liceul Tudor Jarda Bistrița – Locul IV
  • Doboacă Cristian – Sângeorz Băi
  • Strâmbu Elias – Sângeorz Băi

Categoria Clasele a V-a și a VI-a – 800 m

Fete:

  • Lăzăroaie Patricia – Premiul I
  • Borș Petra – CN Liviu Rebreanu Bistrița – Premiul II
  • Ieșean Paula – Hunedoara – Premiul III
  • Oniga Eudochia – Mureșenii Bârgăului
  • Olar Andreea – Ilva Mică
  • Morar Maria – ȘC. Gimnazială Nr. 1 Bistrița – Locul VI

Băieți:

  • Burcutean Alexandru – Tureac – Premiul I
  • Petrovan Alexandru – Ieud – Premiul II
  • Capotă Ștefan – Rebra – Premiul III
  • Căluș Vasile – Parva – Locul IV
  • Bugnar Leontin – Lunca Ilvei – Locul V
  • Cătuna Paul – Ilva Mare – Locul VI

Categoria Fete 1000 m

  • Ușeriu Ionela – Piatra Fântânele – Premiul I
  • Colibaba Elena – Școala Gimnazială Lucian Blaga Bistrița – Premiul II
  • Cerceja Sara – CN Andrei Mureșanu Bistrița – Premiul III
  • Mihalca Livia – Rebra – Locul IV
  • Ionașcă Daria – Ilva Mare – Locul V
  • Rus Daria – Șc. Gimnazială Nr 4 Bistrița – Locul VI

Categoria Băieți 1000 m

  • Cătună Mihai – Ilva Mare – Premiul I
  • Deac Alexandru – Săliștea de Sus – Premiul II
  • Cătună Sebastian – Ilva Mare – Premiul III
  • Pop Emanuel – Poiana Ilvei – Locul IV
  • Hojga Ionuț – Moisei – Locul V
  • Hâruță ALexandru – Sângeorz Băi – Locul VI

Categoria sportivilor legitimați 1000 m

Fete:

  • Roman Carla – Moisei – Premiul I
  • Roman Daria – Vișeul de Sus – Premiul II
  • Corde Constantina – Cavnic – Premiul III
  • Matei Carmen – Leșu – Locul IV
  • Rusnac Ancuța – Repedea Maramureș – Locul V
  • Rusnac Izabela – Repedea Maramureș – Locul VI

Baieți:

  • Nervoi Marian – Vișeul de Sus – Premiul I
  • Neamțiu Ruben – Baia Sprie – Premiul II
  • Eremia Ionuț – Leșu – Premiul III
  • Rus Vasile – LPS Bistrița – Locul IV
  • Avram Adrian – Leșu – Locul V
  • Marc Patric – Cavnic – Locul VI

Categoria sportivi legitimați 1500 m:

Fete:

  • Anamaria Rus – Baia Sprie – Premiul I
  • Vinț Jessica – Premiul II
  • Tănase Anamaria LPS Bistrița – Premul III
  • Neamț Maria – LPS Bistrița – Locul IV
  • Roșca Alina Moisei – Locul V
  • Marian Bianca Târgu Lăpuș – Locul VIî

Băieți:

  • Neamțu Eduard – Cavnic – Premiul I
  • Turcu Mario – Vișeul de Sus – Premiul II
  • Rusnac Samuel – Repedea Maramureș – Premiul III
  • Stângu Andrei – LPS Bistrița – Locul IV
  • Monda Florin – Liceul Radu Petrescu Prundu Bârgăului – Locul V

Categoria sportivi legitimați 2000 m

Fete:

  • Constantin Lenuța – LPS Bistrița – Premiul I
  • Dan Diana – LPS Bistrița – Premiul II
  • Rus Ariana – CSM Bistrița – Premiul III
  • Sârbu Anglica Nicoleta – Sângeorz Băi – Locul IV
  • Ruth Anamaria – CSS Baia Sprie – Locul V
  • Vresmaș Elena – LPS Bistrița – Locul VI

Băieți:

  • Toth Răzvan – Premiul I
  • Trif Alex – Baia Sprie – Premiul II
  • Flore Darius – CNAM Bistrița – Premiul III
  • Ciurea Gabriel – LPS BistrițaLocul IV
  • Szabo Claudiu – Liceul Tehnologic Agricol Beclean – Locul V
  • Neamțiu Eduard – CSS Baia Sprie – Locul VI

Evenimentul este organizat, an de an, în memoria sportivei din Maieru, medaliată olimpic.

Written by: Iancu Carmen


0%