play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    radio SOMEȘ radio SOMEȘ - tradiție și folclor

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Aluniș Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Așchileul Mare Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal -comuna Gilău Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - municipiul Câmpia Turzii Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - comuna Valea Ierii Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - comuna Monor Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - Municipiul Alba Iulia Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - județul Alba Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - Comuna Zagra Radio Someș

  • cover play_arrow

    Călător prin Ardeal - orașul Tășnad, Satu Mare Radio Someș

General

Iubitorii de schi sunt așteptați în acest sfârșit de săptămână la “Serbările Zăpezii” de la Arieșeni și Băișoara

today02/09/2024

Background
share close

La Băișoara este organizată în acest weekend a XX-a ediție a  a Serbărilor Zăpezii. Manifestarea are loc în perioada 8-11 februarie, iar organizatorii sunt: Palatul Copiilor Cluj împreună cu Consiliul Județean Cluj, Ministerul Educației și Inspectoratul Școlar Județean Cluj.

Programul Serbărilor Zăpezii de la Băișoara

Sâmbătă, de la ora 10, se va desfășura concursul de schi, unde au confirmat prezența elevi din 14 județe din țară (Iași, Brăila, Brașov, Harghita, Covasna etc.). De asemenea, la ora 14:30, va avea loc un program folcloric susținut de Clubul Vedetelor „Muguri de Folclor”, iar de la ora 15:15 Kids Sing Academy vor interpreta slagăre românești și hituri internaționale. Câștigătorii concursului de schi vor fi premiați, iar după premiere elevii de la Palatul Copiilor vor susține un program artistic și va evolua pe scenă formația „The Rol‘ It”. Participanții la Serbările Zăpezii se vor bucura de un foc de artificii. Schiorii vor coborî cu torțe, iar manifestările se vor încheia cu un foc de tabără.

Tot sâmbătă, începând cu ora 16:00, se va desfășura un program artistic, unde vor evolua tineri interpreți clujeni, precum: Larisa Gurzău, Roxana Maria Pop, Ștefan Suciu, Ștefania Viorela Cotîrlă, Dragoș Cîmpean, Decebal Cîmpean, Teodora Nan, Denisa Giurgiu, Adela Burcă și Paul Sîmbotelecan.

De asemenea, evenimentul va fi onorat de prezența artiștilor Adriana Irimieș și Valeria și Traian Ilea.

Nu în ultimul rând, Ansamblul Folcloric Studențesc „Mugurelul” al Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, conducerea artistică și coregrafia Alina și Paul Remeș, va oferi un spectacol impresionant de dansuri tradiționale, aducând în prim-plan frumusețea și bogăția patrimoniului cultural clujean.

Schi și spectacole și la Arieșeni

La Arieșeni, deschiderea oficială a Serbărilor Zăpezii va avea loc sâmbătă 10 februarie, după ora 12.00. În programul primei zile sunt incluse un concurs de schi, spectacol folcloric, stand-up comedy, recital de muzică ușoară, coborâre cu torțe pe pârtie, foc de tabără, foc de artificii și o discotecă în aer liber.

Premiile concursurilor de schi, îndemânare și forță, organizate la Serbările Zăpezii de la Arieșeni vor fi oferite dumincă, de la ora 11.00.

Programul Serbărilor Zăpezii de la Arieșeni

Sâmbâtâ, 10 februarie 2024

ora 12:30 – Deschiderea oficială a „Serbărilor Zăpezii” de la

ora 13:00 – Concurs de schi

ora 15:00 – Spectacol folcloric

ANSAMBLUL FOLCLORIC „BANUL MIHALCEA” din MIHALȚ ANSAMBLUL FOLCLORIC „DOINA AMPOIULUI” al Casei de Culturâ „Horia Popescu” ZLATNA

ora 17:30 – Moment umoristic moțesc cu Todea Barbu

ora 19:00 – Recital extraordinar ALEX OPREA

ora 20:00 – Coborâre cu torțe pe pârtia de schi

ora 20:30 – Foc de tabără

ora 21:00 – Foc de artificii

ora 22:00 – Discotecă în aer liber

  • Duminica, 11 februarie 2024

ora 11:00 – Premierea concursului de schi

ora 11:30 – Concurs de tras frânghia

ora 13:00- Spectacol folcloric

GRUPUL INSTRUMENTAL „DOR” condus de ALIN JOLDEȘ DENISA PANTEA ANDREEA LAZEA

ora 13:30 – Recital susținut de SURORILE TOMELE (Bihor)

ora 14:00- Premierea Concursului de tras frânghia

ora 14:10 – Recital susținut de CORNEL BRICI

ora 14:40- Recital susținut de VASILE COCA

ora 15:30 – Recital susținut de SERGIU SOTELECAN

ora 16:00- închiderea oficială a „Serbărilor Zăpezii” de la Arieșeni

 

 

Written by: Somes Radio


0%