Călător prin Ardeal -comuna Mihai Viteazu Radio Someș

Călător prin Ardeal -comuna Cămărașu Radio Someș

Călător prin Ardeal -comuna Palatca Radio Someș

General

Kylian Mbappe a reacționat imediat după ce Maroc s-a calificat în sferturile de la Mondial

today12/06/2022

Background
share close

Maroc s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Spania cu 3-0 la loviturile de departajare, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci din optimile de finală,  încheiat cu 0-0 după prelungiri.

Campioana mondială din 2010 a părăsit Cupa Mondială la fel ca în urmă cu patru ani, când era eliminată în optimi de Rusia, tot la loviturile de departajare (3-4).

Echipa antrenată de Luis Enrique a avut o evoluție dezamăgitoare, făcând unul dintre cele mai slabe meciuri din ultima vreme, fapt confirmat de statistica la finalul primei reprize: cu doar un şut la poartă, a fost cea mai slabă repriză pentru ”La Roja” la Cupa Mondială începând din 1966.Spaniolii au fost catastrofali la loviturile de departajare, unde Bounou a apărat şuturile lui Soler şi Busquets, iar Sarabia a trimis în bară. Marocanii au făcut diferenţa prin Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech şi Achraf Hakimi, având şi o lovitură ratată (Badr Benoun).Cei doi jucători de la PSG au o relație de prietenie de ani buni, marocanul fiind fotbalistul cu care starul francez se înțelege cel mai bine. De altfel, Hakimi a fost primul care a aflat de decizia lui Kylian Mbappe de a-și prelungi înțelegerea cu campioana Franței.

Written by: Somes Radio