Lecție de fair-play din partea lui Luka Modric. Mesajul transmis de croat lui Lionel Messi după semifinala Argentina-Croația

today14/12/2022

Background
share close

Argentina, dublă campioană mondială (1978, 1986), va juca a şasea sa finală mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014.

Sud-americanii au făcut un joc perfect apărare – contraatac, combinat cu prestaţii de excepţie ale lui Lionel Messi şi Julian Alvarez. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 34), iar Julian Alvarez a reuşit o dublă (minutele 39, 69).

Prin reuşita din meciul cu Croaţia, Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator al Argentinei la Cupa Mondială, cu 11 goluri, devansându-l pe Gabriel Batistuta.

Căpitanul selecţionatei Croaţiei, Luka Modric, regretă că echipa sa nu a mai reuşit să repete performanţa de la ediţia trecută a Cupei Mondiale de fotbal, oprindu-se de această dată în semifinale, însă a avut un mesaj de susținere pentru Lionel Messi.”Sper ca Lionel Messi să câștige Cupa Mondială, este cel mai bun jucător din istorie și merită asta”, a declarat Modric la finalul semifinalei.

Argentina, care a început catastrofal turneul final din Qatar, cu o înfrângere în faţa Arabiei Saudite (1-2), va juca a doua finală cu Lionel Messi în teren, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei. Cupa Mondială este singurul trofeu care lipseşte din palmaresul impresionant al căpitanului echipei argentiniene.

„Sunt mândru să îmi închei cariera la Cupa Mondială jucând finala. Ceea ce experimentez este ceva extraordinar. Cu siguranță, duminică va fi ultimul meu meci la Cupa Mondială. E prea mult timp până la următoarea. Sper să termin într-o manieră spectaculoasă.

Mă bucur de fiecare moment. Mă simt bine, sunt din ce în ce mai puternic la fiecare meci. Am făcut sacrificii mari împreună. Grupul, în afară de putere, este inteligent. Știm să suferim atunci când este nevoie”, a declarat Lionel Messi la finalul partidei cu Croația.

Written by: Petrica