Viorel Moldovan a criticat aspru un fotbalist de la FCSB: „Ce căuta acolo?”

today03/06/2023

Background
share close

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 29 din Superligă, penultima rundă înainte de sfârșitul sezonului regulat. În urma eșecului, FCSB a pierdut trei puncte esențiale în lupta la titlu.Viorel Moldovan a vorbit despre înfrângerea „roș-albaștrilor” și l-a criticat pe Joyskim Dawa, stoperul camerunez care a fost cumpărat de Gigi Becali în vara lui 2022 pentru 350.000 euro.

Fostul internațional român a explicat motivul pentru care fundașul a greșit la primul gol al UTA-ei, cel în care Joonas Tamm a înscris în propria poartă în primul sfert de oră al partidei de la Arad.

„Ce caută Dawa acolo? Pentru ce ieși la dublaj? Dacă el își păstra zona, respingea mingea fără probleme. Era unu la unu în zonă lateraală și Otele nu putea să facă mai mult, decât ceea ce a făcut până la urmă. A venit cu un șut centrare în fața porții, iar Tamm a fost prins mai în față și nu a ajuns la minge pentru a o respinge și o bagă în proprie poartă. Are o tendință haotică și niște deprinderi greșite. Și la golul de 3, Dawa greșește. Rareș Pop îl ia la mână”, a spus Viorel Moldovan la Prima Sport, citat de GSP.Gazdele au început perfect meciul de pe „Francisc von Neuman”. UTA a înscris grație autogolului marcat de Joonas Tamm din minutul 14, dar bucuria nu a durat prea mult: Florinel Coman a restabilit egalitatea patru minute mai târziu.

În partea secundă, arădenii au reușit să câștige partide. Mai întâi, Virgiliu Postolachi și-a readus echipa în avantaj în minutul 64, iar Desley Ubbink a închis tabela la 3-1, în minutul 78, și UTA a obținut toate cele trei puncte din confruntarea cu FCSB.

Written by: Somes Radio